Ozon Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Dünyanın çevresini kuşatan, tüm canlıları radyasyon etkisinden koruyan ozon; renksiz, kendine has kokusu olan, oksijen bileşiklerinden. Soluduğumuz hava iki oksijen atomundan oluşurken, ozon üç oksijen atomundan oluşuyor. Ozon üçüncü oksijen atomunu farklı bir hücreye aktarabilmesi özelliğiyle yetersiz oksijen alan veya iyileştirilmesi gereken dokulara aktarabiliyor. Tamamen doğal olan ozon, görevini yerine getirdikten sonra oksijene dönüşüyor, bu yüzden zararsızdır. Ozon oksidasyonu ise bilinen en güçlü dezenfektanlardan biridir.

Ozonlu yağlardan bahsetmeden önce biraz teknik detaylara inelim. Ozon jeneratörünün mucidi Nikola Tesla. 20. Yüzyıl başlarında yani 1900’lü yıllarda Nikola Tesla, doktorlara ozonlanmış zeytinyağı satmaya başlar. O dönemde oldukça yaygın olan tüberküloz hastalığının tedavisinde ozonlanmış yağlar kullanılırmış.

Ozonlanmış zeytinyağı, ozonun sıvıyı uzun bir süre köpütmesi yoluyla ‘’ozon enjeksiyonu’’ uygulanarak elde edilir. Yüksek kaliteli organik saf soğuk preslenmiş zeytinyağı ile yapılmalıdır. Saflık ve kalite için her zaman soğuk bir plazma ozon jeneratörü kullanılmalıdır. Kullanılan ozon jeneratörünün türüne bağlı olarak işlemin ortalama süresi yaklaşık 3 haftadır. Zeytinyağı tamamen ozonlanmış olduğunda dış kısmı beyaz iç kısmı neredeyse berrak jel haline dönüşür. Ozon kokusu üründe hissedilir. Genel olarak zeyinyağının ozonlaştırıldığı bilinsede jojoba yağı, kenevir yağı, argan yağı gibi birçok doğal yağ ile de yapılabiliyor.

OZON YAĞININ FAYDALARI

 • Ozon yağı antioksidan özellikleri sayesinde sivilce ve akne sorunlarına karşı kullanılır.
 • Ciltte derinlemesine temizlik sağlayarak, gözenek sorununun önüne geçer..
 • Egzama gibi cilt rahatsızlıklarının iyileşmesinde etken rol oynar.
 • Selülitlerin görünümünü azaltır, yeni selülit oluşumunu engeller.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kırışıklık oluşumunu engeller.
 • Ciltte oluşan tahriş ve iltihaplanmayı azaltır.
 • Yanıkların hızlı iyileşmesine olanak sağlar.
 • Ağız ve çevresinde oluşan aft, uçuk gibi sorunların giderilmesinde kullanılır.
 • Cildi etkili bir şekilde nemlendirir.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak, cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Saç derisinde oluşan hassasiyetin ve deri sorunlarının giderilmesinde kullanılır.
 • Saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.
 • Ozon yağı tırnak mantarlarının iyileşmesinde de etken rol oynar

OZON YAĞI NASIL KULLANILIR ?

Ozon yağının nasıl kullanıldığına değinmeden önce yukarıda bahsettiğimiz ozon yağının faydalarını deneyimleyebilmek için ozon yağını temin ettiğimiz yerin güvenilir olduğundan emin olmak gerekiyor. Ozonlaştırılmış yağlar oldukça değerliler fakat sahteleriyle karşılaşmanız ne yazık ki mümkün.

Ozon yağı harici olarak kullanılır, etki almak istenilen bölgeye uygulama yapılmalıdır. Ozon yağını cildinize uygularken cildin temizlenmiş, makyaj ve kirden arındırılmış olması gerekli. Cilde masaj yaparak emilimi sağlanmalıdır. Saçlara yapılacak ozon yağı uygulamasında bir miktar ozon yağını saç diplerine masaj yaparak isteğe göre saç uçlarına da uygulayabilirsiniz. Bu şekilde 1 saat saçınızda bekletebilir, daha sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

OZON YAĞININ ZARARLARI\YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Ozon yağının bilinen bir zararı veya yan etkisi bulunmamakta. Fakat bir cilt raatsızlığı yaşıyor ve bunun için uygulama yapmak istiyorsanız uzman doktorunuza danışarak uygulama yapmanızı öneririz.

Ozon yağını kullanırken dikkat ermeniz gereken şeylerden biri; kullanım sonrası direkt güneş ışığına maruz kalmamak olacaktır. Bu yüzden ozon yağını bakım rutininize dahil edecekseniz gece yatmadan veya akşam saatlerinde uygulama yapmanızı öneririz.

Ozon Yağı Faydaları Ve Kullanımı” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir