Dermaroller Nedir? Nasıl Uygulanır?

Dermaroller, üzerinde mikro iğneler bulunan, cildi gençleştirmek ve yaşlanma belirtilerini azaltmak için kullanılan bir cilt bakım cihazıdır. Üzerinde bulunan mikro iğneler kullanılan bölgede mikro delikler oluşturur. Dermaroller cildinizi hırpalamaz ve yaralamaz. Ancak vücudunuzun böyle düşünmesini sağlar.

Dermaroller uygulaması ile ciltte açılan mikro delikler uygulanan bölgeye yara sinyali veriyor ve burada kolajen, elastin ve hyaluronik asit yapımı tetikleniyor. Ve cildin kendi kendini yenileme süreci başlatılıyor. Böylelikle uygulanan bölgede cilt sağlığına ve gençliğe kavuşuyor.

Dermarollerın uygulama alanı çok geniş olmasına karşın genellikle yüz bölgesi için uygulanıyor. Yüz bölgesi, saç, göz altı ve vücutta güvenle kullanılabilir. Dermarollerlar yüzdeki yaşlılık etkileri, cilt lekeleri, güneş yanıkları, saç dökülmesi, selülit ve vücut çatlakları üzerinde başarılı uygulamalar sağlıyor. Ciltte açılan mikro delikler bölgede iyileşmesi gereken yere yara sinyali veriyor ve burada kolajen, elastin ve hyaluronik asit yapımı tetikleniyor. Böylelikle uygulanan bölgede cilt sağlığına ve gençliğe kavuşuyor. 

Dermaroller İğne Ölçüleri

0,25 mm: Göz çevresi sorunlarında ve dermokozmetik ürünlerin emiliminin arttırılması amacıyla kullanılır.
0,50 mm: Çok hafif kırışıklıklar için ve hücre yenilenmesi, dermokozmetik ürünlerin emiliminin arttırılması amacıyla kullanılır.
0,75 mm: Hafif kırışıklıklar için hücre yenilenmesi ve Anti-Aging etki amacıyla kullanılır.
1,00 mm: Hafif cilt lekeleri ve akne İzleri için hücre yenilenmesi ve Anti-Aging etki amacıyla kullanılır.
1,50 mm: Cilt lekeleri ve akne İzleri için hücre yenilenmesi ve Anti-Aging etki amacıyla kullanılır.
2,00 mm: Yoğun selülitli veya çatlak bulunan vücut bölgelerinde ve derin yara izi bulunan ciltlerde kullanılır.
2,50 mm: Çok yoğun selülitli veya derin çatlak bulunan vücut bölgelerinde kullanılır.

Hangi Cilt Sorunlarına Karşı Kullanılır?

  • Vücutta oluşan çatlaklara,
  • Yaşlanmaya bağlı veya mimiklere bağlı olarak oluşan çizgilere,
  • Cilt lekelerine,
  • Selülitlere,
  • Akne sonrası oluşan çukurlara,
  • Gözenek problemlerine,
  • Yaralanma sonrası ciltte oluşan skar izlerine,
  • Güneş yanıklarına,
  • Saç dökülmesine karşı sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Bunların yanı sıra dermaroller, ciltteki kolajen miktarını arttırdığından. Citteki yaşlanma etkisini azaltır. Cilt problemlerimiz olmasa da Anti-Aging etki için 28 yaşından sonra dermaroller kullanmalıyız.

Dermaroller Nasıl Kullanılır?

Uygulamak isteğiniz cilt bölgenizi, önce temizlemeniz gereklidir. Temizleme işleminin ardından, roller başılığı dik konumda tutarak, cildinizin üzerine, önce +, sonra X şeklinde, hafifce bastırarak geçiniz. Aynı bölgeden, aynı hareketler ile cildinizin durumuna göre, birkaç defa geçmeniz gereklidir. Kullanım sonrasında, serum uygulamanız etkisini arttıracaktır. Kullandığınız serumdan sonra cildinizi nemlendirmek ve yatıştırmak için maskenizi kullanabilirsiniz.

Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurulması ve kullanım sıklıklarını doktorun önerdiği şekilde uygulanması tavsiye olunur.

Dermaroller Uygulaması Sonrası Yapılması Gerekenler

Yüz bölgesinde dermaroller uygulaması sonrası cilt serumu kullanıldıktan sonra, cildi yatıştırması için maske kullanılması önerilir. Uygulama sonrasında mutlaka güneş koruyucu kullanılması gerekir. Sadece güneşli günlerde değil kış aylarında da güneş koruyucu kullanılması önemlidir. Koruyucu kullanılmaması durumunda cilt lekeleri oluşumuna davetiye çıkarabilirsiniz.

Vücut bölgesinde ise eğer selülit çatlak vb sorunlarınız varsa, dermaroller uygulaması sonrası serum veya kreminizi uygulayabilirsiniz. Eğer cilt probleminiz yok ise collajen içerikli serumlarla cildinizi destekleyebilirsiniz.

Hangi Dermaroller’ı Seçmeliyim? Kaç İğne?

Yüz bölgesi için 540 ve 192 iğne kullanabilirsiniz. Saç bölgesinde uzman önerisine göre değişkenlik göstermekle birlikte 540 iğne kullanabilirsiniz. Vucut bölgesinde ise 1080 veya 1200 iğne Bodyroller tercih edebilirsiniz.

Hangi mm Seçmeliyim?

Dermaroller uygulanacak bölgeyi ve hangi soruna karşı uygulayacağınızı belirledikten sonra yukarıdaki tablodan kaç mm uzunluğunda iğne seçeceğiniz belirleyebilirsiniz.

Dermaroller Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Dermaroller seçerken üzerindeki iğnelerin eksiksiz, simetrik olması kontrol edilmelidir. Daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir ürün olması için Titanyum alaşımından olmasına dikkat edilmelidir. 0,25 mm den 3 mm’ye kadar iğne uzunlukları mevcut. Dermaroller uygulamasını merkezlerde yaptıracağınız gibi evde kolaylıkla sizde uygulayabilirsiniz. 1,5 mm ve üzeri dermarollerlar uzmanlar tarafında uygulanmalıdır.

Dermaroller İle Birlikte Hangi Ürünler Kullanılabilir ?

Uygulamanın hemen ardından ve süreç boyunca güneş koruyucular mutlaka kullanılmalıdır. Kullanacağınız güneş koruyucuların yüksek koruma faktörü içermesine özen göstermelisiniz. Dermarollerın ardından kullanılan ürünün etkisi % 200 oranında artar. Bu yüzden kullandığınız ürünlerin içeriği ve kalitesi de oldukça önemlidir. Uygulama bölgesinin ihtiyacına yönelik vitamin içerikli ampuller, cilt bakım serumları, saç serumları kullanılabilir. Dermarollerın etkisini arttırmak için mezoterapi yada vitaminle destekleyici bir uygulama yapabilirsiniz. Tüm bunlar yaşınıza, cildinizin durumuna, gidermek istediğiniz sorununuza göre değişmektedir. Kullandığınız ürünlerin tahriş edici özelliği olmamasına dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki bu işlemlerin asıl hedefi kullanılan ürünün verimini arttırmaktır.

Kimler Dermaroller Kullanmamalı ?

Diyabet ve hipertansiyon hastaları, mantar, egzema hastalıkları bulunanlar, kemoterapi,radyoterapi görenler, açık yarası olanlar kullanmamalıdır. Aynı zamanda enfeksiyonlu, akneli ciltler, siğilli bölge, ve epilasyon uygulamaları yapılıyorsa kullanılmamalıdır. Doğum kontrol hapı kullanıyor, gebe veya emziriyorsanız dermaroller kullanmamalısınız.

Dermaroller Ne kadar Süre Kullanılmalı?

Kullanım süresi; cilt problemlerine göre, yaşa göre ve hangi bölgede kullanıldığına göre değişiklik göstermektedir. Seans aralıklarını belirleyen diğer bir faktörde kullanılan iğnenin uzunluğudur.

Hangi Bölgelerde kullanılabilir?

Dermaroller; saç dökülmesine karşı olarak ve yeni saç oluşmunu desteklemek amacıyla saç derisinde kullanılabilir. Selülit ve çatlara karşı vücut bölgesinde kullanılabilir. Yüz bölgesinde göz altı hariç bölgelere uygulanabilir. Göz çevresi için ise 0,25 mm iğneli Dermaroller’lar tercih edilmelidir.

Dermaroller Saç Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yeni saç oluşumunu desteklemek için yapılan dermaroller uygulaması bir çok kullanıcıda olumlu sonuçlar vermektedir. Detaylı bilgi için ayrıntılı dermaroller saç uygulaması yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dermaroller Nedir? Nasıl Uygulanır?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir