Cilt Bakım Serumları Hakkında Detaylı İnceleme

Cilt bakım serumları son dönemde oldukça popüler olan cilt bakım ürünlerinden. Hafif yapısı sayesinde cilt bakımının vazgeçilmezi olmaya aday bir ürün. Bu yazıda cilt bakım serumları ne için kullanılır, İçeriğinde neler olmalı, Hangi yaşta kullanılabilir gibi en çok merak edilen soruların cevaplarını bulacaksınız.

Cilt bakım serumları için özellikle sorun odaklı kullanılabilecek ürünlerdir diyebiliriz. Genellikle temizlenmiş cilde sabah akşam  uygulanan, akışkan formda, deri altına kolayca inebilen bakım ürünleri olarak tanımlayabiliriz. Serumların esas amacı ciltte veya dokudaki sorunu deri altından hücrelere destek vererek sorunu gidermeye çalışmaktır. Kullanılan birçok bakım ürünü epidermis tabıkasına inebiliyor fakat etkili bir bakım ve cilt sorunlarının giderebilmesi için bu bakım ürünlerinin dermise kadar yani cildin ikinci katmanına kadar inebilmesi gerekiyor. Günlük cilt bakım rutininde kullanılan krem, maske gibi ürünler genelde epidermis tabakasında kalıyor. Dolayısıyla yüzeysel bir bakım sağlanmış oluyor, bu yüzden sorun odaklı bir bakım yapılamıyor. Serumdaki etken maddeler moleküler olarak çok küçük yapıda olduğundan derinin alt tabakalarına kadar ulaşabilmekteler.

Serumlar nem eksikliği, leke problemi, kırışıklık, cansız cilt  görünümü ile mücadele eder. İhtiyacınıza göre bu serum ürünlerinin günlük cilt bakım rutininizin bir parçası olmasında fayda var. Serumların yapısındaki yüksek besin konsantresi ve etken maddeleri cilt tarafından hızlıca emilir. Böylece cilt iyileşmeye başlar ve doğal bir yenilenme sürecine girer.

Cilt bakım serumları içerisinde kremlerin neredeyse 10 katı etken madde bulunuyor. Kırışıklık karşıtı cilt bakım serumu, leke giderici serum, yağ dengeleyici cilt bakım serumu, nemlendirici cilt bakım serumu, aydınlatıcı cilt bakım serumu, yatıştırıcı serum gibi. İçerisinde giderilmek istenen soruna göre peptitler, hyalüronik asit, kolajen, minareller, Q10, hücre yenileyici ya da bozulan hücreyi toparlayıcı, içerikleri görürüz. Kremlerden daha ufak moleküllü oldukları için daha derine emilirler. Emildikleri için yüzeyde koruma tabakası bırakmazlar. Dolayısıyla bakım rutininizde cilt bakım serumu olacaksa gündüz UV  korumalı güneş kremi gece ise nemlendirici krem kullanmanızı öneririz.

Cilt bakım serumları alırken gereksiz hacimden uzaklaştırılmış olmasına dikkat edilmelidir. Losyon ve kremlerde bulunan bir takım hacim arttırıcı maddeler bu cilt bakım serumlarında yoktur. Etken maddeleri cilt sorununa yönelik olarak tercih edilmeli. Örneğin; Cilt lekelerini gidermek isteyen birisi içeriğinde kojik asit, arbutin, fitik asit gibi leke açıcı etken maddeli cilt bakım serumlarını tercih etmeliler. Cildinde kuruluk belirtileri olan kişiler içeriğinde hyalüronik asit, somon DNA gibi cilde nem kazandıracak etken maddeler içeren cilt bakım serumlarını tercih etmelidirler.

Kimler Cilt Bakım Serumu Kullanmalıdır?

Yaşınız kaç olursa olsun cildinizin seruma ihtiyacı olabilir. Çünkü 17 yaşında da  45 yaşında da cilt sorunları  yaşanabilir.  Yaşlanma karşıtı bir ürünü 25-26 yaşlarında kullanmaya başlarsanız cildinizde gerçekleşecek olan yaşlanmayı ertelemiş olursunuz.  Sizlerde cilt bakım rutinini düzenli olarak yapan kişilerin yaşlarından  daha genç göründüklerini fark etmişsinizdir.  Sizde cilt bakım sorununuza veya oluşturmak istediğiniz etkiye göre seçeceğiniz doğru içerikteki cilt bakım serumunu günlük rutininize ekleyerek etkili bir bakım uygulamış olacaksınız.

Yaşanılan coğrafyanın sert koşulları, genetik faktörler, sürekli kullanılan ilaçlar, kötü beslenme, metabolik bir hastalık, aşırı kilo verme, bu güne kadar yapılan bakımlar tabiki sorunun ortaya çıkışında rol oynamıştır. Ama bir sorunu oluştuktan sonra gidermeye çalışmak, oluşmasını önlemekten çok daha zordur. Düzenli ve doğru cilt bakım ürünleriyle cilt bakımı yapılırsa aslında cildinizde spesifik cilt sorunları oluşmayacaktır.

Cilt Bakım Serumları Etki Süresi

Cilt bakım serumları çok yoğun bakım maddeleri içerir. Bu maddelerin etkisini görebilmek için mutlaka temizlenmiş bir cilde uygulanması gerekmektedir. Serumlar genellikle damlalıklı  ufak şişelerde veya pompalı şişelerde satılırlar. Kullandığınız bölgenin yenilenme hızına bağlı olarak serumların etkisini  gözle görebilmek için en az 28 gün boyunca düzenli olarak kullanılması gerekiyor. Saç büyüme döngüsü 3 ay olduğu için saç sorunları için 3 ay, kaş ve kirpik için 2 ay, tırnak serumları için tırnağın büyüme hızına bağlı olarak 4-6 ay arasında sonuç verecektir. Gögüs büyültücü ve toparlayıcı serumlar için ise 1,5- 2 ay düzenli kullanmak gerekli. Serum düzenli kullanılmadığı sürece olumlu sonuçlar almayı beklemek çok doğru olmayacaktır. Cildin ihtiyacı olan etken maddeyi düzenli vermediğiniz sürece iyileşmenin tam olarak gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır.

Cilt Bakım Serumunu Bırakınca Ne Olur ?

Sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biri olan serumu bırakınca daha kötü bir cildim olur mu sorusu. Hasar olan ya da işlevini yitiren bölgede sorunu gidermek için destekleyici ürünler kullanıldığı sürece cilt sağlıklı yapılanmaya devam edecektir. Cilt bakım rutininizi doğru ve düzenli olarak devam ettirdiğiniz sürece daha kötü olması söz konusu değil. Şöyle düşünülebilir bu takviyeleri yapmadığınızda cildiniz kendi metabolik yaşlanma hızıyla devam eder. Yani normal hızına geri çekilir. Fakat eskisinden daha kötü olma durumu söz konusu değildir.

Cilt Bakım Serumları Hakkında Detaylı İnceleme” te bir düşünce

  1. Merve Namal diyor ki:

    Merhaba, ben Melike. Cildi beyazlatma için kojik asit sabunu kullanmak istiyorum. Yazınızı gördüm. Bu sabunu satan, doğal olarak elde eden bir işletme biliyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir