Argan Yağının Faydaları

Cildimiz, saçımız ve tırnaklarımız için oldukça faydalı; muhteşem bir üründen bahsedeceğiz. Argan yağı gün geçtikçe popülerliliğini arttıran, doğal ve etkili bakım yapmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği doğal bir yağ. Bizlerde Argan yağının faydalarını anlatacağımız bu yazıda farklı bölgelere nasıl uygulama yapmak gerektiğinden de bahsedeceğiz.

ARGAN YAĞI NEDİR? FAYDALARI \ KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Argania Spinosa – yani argan ağacı – yalnızca Fas’ın güney batısı Agadir’de yetişir. Argan ağacı Fas’ın sıvı altını olarak bilinir ve UNESCO’nun koruma listesine alınmıştır. Ömrü iki yüzyıl kadar olan argan ağacının meyvesi badem kadar sert kabuklu ve dikenlerle kaplı olduğu için de toplaması oldukça zahmetlidir. Argan meyvesi mayıs ayında olgunlaşır ve temmuz ayında hasadı yapılır. Mutfakta veya kozmetikte kullanılır. Mutfak için olan argan yağı kavrulurken, kozmetikte kullanılan yağlar kavrulmazlar.

Argan meyvesi iki granit taş arasında kırılır. Çekirdekler, üstteki yarım kiloyu geçmeyecek şekilde iki granit taş arasında kırılır. Altta duran granit ise sekiz kilo civarındadır. % 100 doğal olmaları ve farklı partilerle üretilmeleri sebebiyle renk ve kokularında farklılıklar oluşabilir. Argan yağı gibi saf yağlar oda sıcaklığında 7 ila 25 derece arasında mahafaza edilmelidir.

Argan yağ asitleri, A – C – E vitamini, polifenoller, linoleik asit, omega-6 ve steroller açısından zengin bir yağdır. Bu sebeple saç bakımı, cilt bakımı ve tırnakların güçlendirilmesinde sıklıkla kullanılır. Cilt bakımı ve sorunları yanı sıra argan yağı sindirime yardımcı olur, iltihaplanmayı azaltır, şeker hastalığının kontrolünü sağlar, karaciğeri ve kalp sağlığını korur.

ARGAN YAĞININ FAYDALARI

  • Yüzde yetmiş oranında E vitamini içeriren argan yağı anti age dediğimiz yaşlanma karşıtı etkisi olan doğal bir yağdır. Yaşlanma karşıtı özelliği dolayısıyla gözenekleri sıkılaştırma, hücre yenileyici ve yeni hücre oluşumunu destekleyicidir.
  • Sarkmaya başlamış, cilt kontüründe bozulmalar olan ciltlerde sıkılaşmayı, toparlanmayı ve bağ dokusunda güçlenmeyi sağlar.
  • Akne izleri ve güneş lekelerine karşı da oldukça etkilidir, izlerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Çevresel kirliliği, güneş ışınları, hava kirliliği, sigara, stres etkenlerin sebep olduğu cilt sorunlarını ortadan kaldırıyor.
  • Cildi toksinlerden arındırır ve temizleyici etkisi vardır.
  • İnce çizgilerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Yaraların hızla iyileşmesini sağlar.
  • Cildi nemlendirir ve yaşlanmayı yavaşlatır.

CİLT İÇİN ARGAN YAĞININ FAYDALARI

Antioksidan zengini argan yağı, zeytin yağının neredeyse 3 kati E vitamini içerir. Bu sayede cildi nemlendirir ve nem dengesini korumanızı sağlar. Özellikle göz çevresinde gördüğümüz ince kırışıklıklara karşı oldukça etkilidir. Her ne kadar yaşlanma etkilerini otuzlu yaşlarda gözlemlesekte; 25 yaşından sonra cildimiz her yıl %1 oranında kolajen kaybeder, yavaşlayan kolajen üretimiyle yaşlanmaya başlarız. Argan yağı anti-age özelliği olan bir yağdır. Hücre yenileyici ve yeni hücre oluşumunu destekleyici özelliğinden dolayı sarkmaya başlamış, cilt kontüründe bozulma başlamış ciltlerde sıkılaşma ve bağ dokusunda kuvvetlendirme etkisine sahiptir.

SAÇ ÜZERİNDE ARGAN YAĞININ FAYDALARI

Omega 9 ve steroller açısından zengin olan argan yağı vücudumuzda en çok keratine ihtiyaç duyduğumuz saçlarımızın bakımında oldukça etkilidir. İşlem görmüş, yıpranmış saçlar için onarıcı etkiye sahiptir. Saçı onarır ve saç hücrelerinin bağlarını kuvvetlendirir. Saç uçlarına ve saç diplerine bakım yaparak sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

Erkeklerde gerçekleşen alopesi dediğimiz saç dökülmesinin erken safhalarında argan yağıyla yapılan düzenli bakımda olumlu sonuçlar alınıyor. Kadınların hormonel düzensizlik veya değişiklikleriyle ortaya çıkan saç dökülmesi, cansızlık vs gibi sorunlarda argan yağı çok etkilidir.

TIRNAK BAKIMINDA ARGAN YAĞININ FAYDALARI

Argan yağının faydalarını tırnaklar üzerinde de oldukça etkili olarak görüyoruz. Yüksek E vitamini içeriği vücuttaki kolajen ve keratin dokularını besleyici özellikde. Dolayısıyla aşılmış, soyulmaya başlamış, canlılığını kaybetmiş, işlem görmüş tırnaklarda kullanılabilir. Argan yağı onarıcı etkisiyle tırnak gibi sert keratin içeren bölgelerde yeni hücre oluşumunu destekleyip, bağ dokuyu kuvvetlendiriyor. Tırnak eti sorununu giderebilmek için de argan yağı kullanabilirsiniz. Bir kaç damla argan yağını tırnaklarınıza damlatıp masaj yaparak tırnak eti sorununu giderebilir, manikür ve pedikür işlemlerinin zararlı etkisini ortadan kaldırabilirsiniz. Bakım rutininizde, argan yağını ellerinize uygulayıp ardından bir eldiven takarak yoğun bir nemlendirme sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir